Carodejnice2011 - SK Žibřidice

1. B třída západ
Přejít na obsah

Carodejnice2011

Work

Pálení čarodějnic: kde se vzalo a proč ho slavíme?

Magickou noc na poslední dubnový den chystají vyznavači zvyku pálení čarodějnic, který tradičně patří k oslavám začínajícího jara.

Poslední dubnový den ovládnou zábavné akce milovníci recese, kteří hledají inspiraci v pohanských zvycích. Vyvrcholí zapalováním ohňů, které mají evokovat zahánění zlých duchů a démonů. Původní význam oslav pojmenovaných Svatojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine se ale v současné době příliš neuctívá.


"Tradiční pálení čarodějnic je spojené s velkou vatrou. Je tam i malý ohníček, kde si lidé mohou opékat buřty a zahrát na kytaru. Je tam tradiční rys svátku. Zároveň je však tento zvyk uvolněný a všichni ho chápou trochu jinak," vysvětluje pořadatele akce Čarodějnice na Ladronce Lucie Šplíchalová. Upozornila, že součástí programu jsou koncerty, divadelní představení a sportovní aktivity.



Ohně, kam se podíváš



Vrcholem akcí označovaných za pálení čarodějnic jsou zejména ohně, v jejichž mohutnosti se pořadatelé "okultní" zábavy předhánějí. "Loni jsme měli největším oheň v Praze. Upalovala se tam čarodějnice, která se na místě vyrobila," uvedla Šplíchalová. Pomyslnému souboji s bosorkami, ježibabami a dalšími démonickými ženštinami obvykle přihlížejí hasiči, policisté i zdravotní personál.


Slet čarodějných bytostí se slaví v mnoha zemích Evropy. Za českými lidovými pověrami a obyčeji, které se k poslední dubnové noci vázaly, byla snaha ochránit sebe a svůj příbytek před nekalými rejdy zlých sil. Pálení ohňů o filipojakubské noci mělo mít očistnou funkci. Tradovalo se, že plameny ničí temné síly ztělesněné v postavách čarodějnic. Zapalování ohňů má dávnou souvislost také s tím, že na stejné datum připadá keltský svátek Beltine.



Čarodějnická místa mají nejlepší atmosféru



Současné účastníky "rituálu" ovšem zajímá spíš náplň akce. "Snažíme se program připravit tak, aby rodiny s dětmi i dospělí mohli najít něco pro sebe. Roli hraje tradice i oblíbenost parku," říká o popularitě "čarodějnických" míst Šplíchalová. Park na Ladronce se v pátek promění ve sportovní rejdiště. Chystají se tam závody čarodějnic na kolečkách. Čarodějnický potěr se vyřádí v závodech ve skoku v pytlích nebo v hodu na cíl. Svatojakubská akce přeje také kreativním bytostem.



Návštěvníci mohou tvořit vlastní čarodějnické masky, nechat se nalíčit v salonu šerednosti a případně se zúčastnit volby miss čarodějnice. V Loděnicích Vltava na Libeňském ostrově budou moci zájemci využít vybavení areálu, k němuž patří park vysokých lan, nebo se povozit na kánoích po Vltavě.


V předkřesťanském a předslovanském kalendáři byla oslava příchodu teplého období roku jedním z nejvýznamnějších dnů. Svátek se oslavoval zejména hojnosti jídla a pití. Keltové prý pekli prasata a pilo se teplé pivo. Současné zábavné akce nabídnou stánky s čarovnými bylinami, pokrmy a lektvary. Až večerní oheň odpudí zlé démony, mohou se účastníci akce na Ladronce zapojit do opékání špekáčků. Organizátoři akce Čarodějnice Open-Air 2010 na Pankráci lákají na palačinky, grilované pokrmy a točené pivo.


Zájemci o poznávání tradice se ovšem mohou poučit také o původu oslav. Regionální muzeum v Kolíně například připravilo program pod názvem Historie čarodějnictví aneb co jste o čarodějnicích nevěděli. Do tajemných praktik návštěvníky zasvětí kostýmované průvodci.


Návrat na obsah